- Aktualności
- 1 polubień
- 8597 odwiedzin
- 0 komentarzy
W każdym miejscu, do którego przychodzimy na zabiegi estetyczne bezwzględnie musi być zachowana odpowiednia higiena. Również w salonie stylizacji paznokci, choć sama stylizacja nie jest zabieganiem inwazyjnym. Może się jednak zdarzyć, że podczas piłowania czy wycinania skórek uszkodzony zostanie naskórek, a wtedy przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny będzie na wagę złota, by uniknąć ewentualnego zakażenia.
Po czym zatem poznać czy gabinet stylizacji paznokci, do którego chodzimy jest bezpieczny i przestrzega odpowiednich zasad higieny?
Po pierwsze: rękawiczki
Stylistka, która wykonuje stylizację bezwzględnie powinna mieć na dłoniach rękawiczki. Chroni to w obie strony: ją przed potencjalnym zakażeniem od klientki i klientkę przed zakażeniem od stylistki. Stylizacja wykonywana bez rękawiczek naraża obie strony na kontakt z potencjalnymi zagrożeniami, ponieważ w przypadku uszkodzenia naskórka u klientki (do którego może dojść, np. przy zbyt agresywnym wycinaniu skórek okalających paznokcie) otwiera furtkę do potencjalnie niebezpiecznych zakażeń. Klientki powinny przywiązywać szczególną uwagę do tego czy rękawiczki są nieużywane (wyciągnięte prosto z opakowania) i czy stylistka, na przykład odbierając nagły telefon na czas jego obsługi je zdejmuje. Jeśli nie – należy zasugerować, by użyła kompletu nowych… wszystkie bowiem wiemy, że na telefonach jest największe skupisko bakterii.
Do drugie: Środki dezynfekujące
Wśród środków dezynfekujących dwa stanowią absolutny must have w salonie. Chemisept Vir+ i Bacticid AF. Pierwszy z nich służy dezynfekcji rąk klientki przed zabiegiem stylizacji w celu zabicia potencjalnie niebezpiecznych wirusów i bakterii, które mogą znajdować się na powierzchni skóry. Chemispet zabija bakterie, grzyby, prątki i wirusy: BVDV (HCV), HBV, Norovirus, Adenovirus, Poliovirus w 30 sekund od czasu aplikacji. Ponadto preparat zawiera liczne substancje nawilżające i łagodzące podrażnienia skóry: pantenol, bisabosol, witaminę E i glicerynę. Drugi preparat - Bacticid AF – służy do dezynfekcji miejsca stylizacji po jej wykonaniu, czyli biurka stylistki.
Po trzecie: Artykuły jednorazowe
Bezwzględnie należy przestrzegać zasady, że produkty jednorazowe są do użytku jeden raz, a następnie należy je wyrzucić lub oddać klientce (np. pilniczek papierowy). Takie produkty to podkłady podfoliwane, waciki bezpyłowe, kapturki ścierne do pedicure oraz pilniczki papierowe. Niedopuszczalna jest praktyka używania jednego pilnika do wielu stylizacji danego dnia. Trzeba pamiętać, że często ma on kontakt z ciałem klientki, więc nie nadaje się do dalszego użytku przez kogokolwiek innego niż ją.
Po czwarte: Sterylizacja narzędzi
Wszystkie narzędzia wykonane z metali używane podczas stylizacji powinny być bezwzględnie wysterylizowane i używane tylko podczas jednej stylizacji (jednej klientki). Należą do nich cążki, kopytko oraz frezy. Przed sterylizacją wszystkie narzędzia powinny zostać zdezynfekowane, a następnie po wyschnięciu spakowane w torebki lub rękawy poddane sterylizacji w autoklawie. O tym, czy narzędzia są wysterylizowane prawidłowo świadczy zmiana koloru pasków testowych umieszczonych w autoklawie, a o tym, że została ona w ogóle przeprowadzona zmiana koloru paska w zgrzewie pakietu. Pakiet otwieramy dopiero podczas wizyty klientki, by wcześniej narzędzia nie miały kontaktu z kurzem czy bakteriami.
Tylko tak przygotowane stanowisko pracy i takie zasady bezpieczeństwa stosowane podczas samej stylizacji i przed gwarantują, że zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo z zachowaniem należytych zasad higieny, do czego jako producent produktów i preparatów bardzo zachęcamy i co rekomendujemy.
A Wy, jak Drogie Panie? Zwracacie uwagę na takie rzeczy, kiedy idziecie zrobić paznokcie do salonu?
Komentarze (0)